Haima Ostrava, z.s.
Klinika dětského lékařství FN Ostrava

Fakultní nemocnice Ostrava
Chci přispět
Bankovní spojení
88232761 / 0100
Komerční banka

VÍCE INFORMACÍ

Významný den - Den dětské onkologie

15.2.2022

Den dětské onkologie

Děkujeme marketingovému oddělení FNO za zpracování této krásné tiskové zprávy:

Den dětské onkologie připadá na 15. února. Jeho cílem je podpořit onkologicky nemocné děti a jejich rodiny, seznámit veřejnost s moderními léčebnými postupy i s úspěšností léčby. Jedním z 8 pracovišť v České republice, které léčí děti s onkologickými diagnózami, je Klinika dětského lékařství FN Ostrava. Oddělení dětské hematologie a hematoonkologie:

* Plně diagnostikuje a léčí děti s akutní lymfoblastickou leukémii (ALL), která je nejčastějším onkologickým onemocněním krve u dětí.
* Ročně v naší nemocnici potvrdíme tuto diagnózu u 10 dětí.
* U dalších přibližně 15 dětí odhalíme jiné onkologické onemocnění.
* Úspěšnost léčby dětských nádorů se pohybuje mezi 80 a 100 %.
* Vysoká úspěšnost léčby je i díky stále více cílené chemoterapii, která je pro pacienty šetrnější a účinnější.
* Ačkoliv je obávaná chemoterapie úspěšná, léčba vždy zanechá následky, od těch nepatrných až po výrazné.
* Recidiva se u dětských pacientů pohybuje mezi 10 a 30 %.
*  Prevence u dětských nádorů je obtížná – jedná se často o tušené vrozené dispozice. V některých případech ji odhalí prenatální diagnostika.

 

Kromě zdravotníků z oddělení rodinám pomáhají i odborníci z Centra provázení, nemocniční interventi a z neziskových organizací je pak nejvýznamnějším partnerem těchto rodin už 25 let spolek HAIMA Ostrava. Jeho zástupci jsou zdravotníci, ale i lidé, kteří mají s onkologickým onemocněním dítěte osobní zkušenost. Jsou nablízku bezprostředně po sdělení diagnózy. Ve fázi, kdy musí být děti hospitalizovány v nemocnici, jim připravují program přímo na oddělení, rodičům poskytují nepřetržitou psychickou podporu. A třetí fáze pomoci nastává po intenzivní části léčby, která už probíhá doma, a děti dochází do nemocnice na pravidelné kontroly. „Toto období je, i když se to možná nezdá, velmi náročné. Trápí vás budoucnost, nevíte, co bude dál. HAIMA Ostrava nám obrovsky pomohla s psychickou i fyzickou rekonvalescencí. I proto jsem se po uzdravení syna chtěla stát její součástí,“ přiblížila svou zkušenost dnes koordinátorka spolku Lucie Brodová. Syn Vojtěch onemocněl akutní lymfoblastickou leukemií, která je nejčastějším onkologickým onemocněním krve u dětí, před téměř 6 lety.

Aktivity HAIMY podporují i dětští hematologové. Stejnou diagnózu, jakou měl syn Lucie Brodové, ročně jen ve Fakultní nemocnici Ostrava potvrdí u 5 - 8 dětí a u dalších přibližně 15 dětí odhalí jiné onkologické onemocnění.Ta sociální podpora k tomu zdravotnímu základu jednoznačně patří. Je to celosvětový trend a myslím si, že velice užitečný,“ uvedl primář Oddělení dětské hematologie a hematoonkologie FN Ostrava doc. MUDr. Hubert Mottl, CSc. Jednou z velkých, a velmi oblíbených akcí, kterou HAIMA Ostrava u příležitosti Dne dětské onkologie pořádá, je setkání rodin. Letos musí být posunuto. Věříme, že letošní 11. ročník, opět plný her a soutěží pro děti a odpočinkových aktivit pro rodiče, uspořádáme až 9. 5.2022. Je to oslava života. Radost z uzdravení. Poděkování maminkám, tatínkům i dětem, za to, že to zvládli, “ přiblížila program tradičního setkání ředitelka spolku HAIMA Ostrava Michaela Češková.

 

Oddělení dětské hematologie a hematoonkologie FN Ostrava má pro děti do 19 let 11 lůžek a 5 lůžek pro jejich doprovod. Intenzivní část léčby trvá zpravidla 8 – 10 měsíců, a dalších 16 měsíců je pak fáze udržovací. V případě akutní lymfoblastické leukemie je úspěšná až u 90 procent nemocných.


Zpět

Bankovní spojení 88232761 / 0100 Komerční banka

Kontaktujte nás

Michaela Češková
ředitelka

17. listopadu 1790
708 52 Ostrava - Poruba

Tel. 604 145 911
info@haima-ostrava.cz